Skippa navigering

Kårtomten 100

Detaljer
Start 22.09.2025 17:00
Slutar 22.09.2025 19:00
Arrangör Åbo Akademis Studentkår
Plats Kåren, Tavastgatan 22

För 100 år sedan köpte Studentkåren tomten där Kåren idag står, det vill vi fira!

På måndag 22.9 kl. 17–19 är alla studerande välkomna till Kårens festsal. De 100 första får gratis mat, det utlovas halarmärken till de 150 första och baren är öppen. Under kvällen uppträder också DJ DUO SaxBox kl. 17.30–18.30 med saxofon och beatboxning till alla era favoritlåtar.

Under tillställningen serveras pizza och de vanligaste dieterna tas i beaktande.
I baren får man köpa drycker både med och utan alkohol.

 

År 1925 köpte Studentkåren kårtomten och medföljande trähus som blev det första egna kårhuset. På gården fanns också hönshus, toddypaviljong, potatisland och fruktträdgård. När studenterna sedan blev flera och man behövde mera utrymme så lyckades man samla ihop pengar för en tillbyggnad, den vita delen av Kåren som stod färdig år 1936. De ursprungliga trähusen förstördes i en brand år 1939 och på den delen av tomten kunde senare byggas den gula delen av huset där studenthemmet Tavasthem nu finns. Den delen av huset stod färdigt år 1950.

När?

Måndag 22.9, kl 17.00 – 19.00.

Var?

Kåren festsal på andra våningen, Tavastgatan 22.

Pris?

Gratis.

Varför?

För att fira att studeranden har haft ett eget hus i 100 år.

 

Tillgänglighet

Evenemanget ordnas på Kårens andra våning. Det finns en hiss upp till ingången och till andra våningen. Hissdörren är 90 cm bred och öppnas inte automatiskt. Ytterdörrarna öppnas automatiskt genom knappen på vänster sida om dörrarna. En tillgänglig toalett finns på första våningen. På andra våningen finns inga trösklar.


Vid frågor var i kontakt med: kansli@studentkaren.fi